Owoce - kolorowe witaminy

Mimo, iż większość owoców jest słodkich to zaletą ich jest, że stosunkowo mają mało kalorii, a do tego zawierają ogromną ilość witamin. Jakie wartości odżywcze kryją się w owocach? Owoce zawierają wszystkie witaminy, z wyjątkiem D (jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych) i B12 (występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego). Są źródłem minerałów, błonnika oraz bezcennych substancji barwnikowych, które neutralizują groźne dla naszego zdrowia wolne rodniki.

Kilka najczęściej spożywanych owoców i ich wartość dla zdrowia.

Jabłka – zawierają dużo błonnika, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Zawierają również pomocne w walce z rakiem flawonoidy, chronią przed zawałem i miażdżycą, zapobiegają zaparciom, bogate są w witaminę C, potas oraz żelazo. Jabłka jedzone na surowo wzmacniają serce, układ nerwowy, mięśnie i poprawiają pracę wątroby, a całe jabłko to tylko 80 kalorii i są bardzo sycące.

Awokado – zawiera witaminy C,E,A oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz minerały. Zawiera także potas, który reguluje ciśnienie krwi, błonnik, który wpływa pozytywnie na układ krążenia, chroni przed otyłością i cukrzycą typu II, dobrze wpływa też na oczy, jest w nim bowiem luteina i zeaksantyna, a także zapewnia uczucie sytości. Awokado jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-9) jednak jest niestety jednym z najkaloryczniejszych owoców.

Banan – zawiera dużo potasu, wspomaga układ nerwowy, średni owoc zawiera prawie tyle samo magnezu, co garść orzechów, ułatwia odkwaszenie organizmu, zawiera sporo wapnia, potasu i magnezu, wspomaga regeneracje organizmu, a po treningu dostarcza cukrów, które są zastrzykiem energii dla mięśni, a także witamin C i E neutralizujących wolne rodniki, które powstają w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Niestety trzeba uważać ja jego wysoki indeks glikemiczny 65.

Pomarańcze – znane ze względu na dużą zawartość witaminy C, mają dużo beta-karotenu oraz wody, która doskonale wypłukuje z organizmu toksyny, dobre źródło kwasu foliowego i błonnika, zawierają substancje blokujące pierwszą fazę powstania komórek nowotworowych i związki o działaniu przeciwbakteryjnym, usprawniają przemianę materii, 100 g pomarańczy zawiera 47 kcal, a indeks glikemiczny pomarańczy: 42.

Ananas – zawiera mangan, który stymuluje wchłanianie wapnia i sprawia, że kości są mocne, dodatkowo jest źródłem żelaza i miedzi, wspomaga gojenie się ran, działa przeciwzakrzepowo - zapobiega sklejaniu się płytek krwi i rozpuszcza już powstałe zakrzepy, Bromelaina zwiększa przyswajalność białek, które są materiałem budulcowym mięśni, i umożliwia ich pełniejsze trawienie, przez co przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej, a dodatkowo przyspiesza przemianę materii dzięki czemu ułatwia odchudzanie

Rodzynki –zawierają niestety dużo kalorii i cukru, jednak poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego, obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają osteoporozie, zawierają także jod, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, wyróżniają się zawartością boru - pierwiastka wspomagającego pracę szarych komórek oraz poprawiającego możliwości koncentracji, podobnie jak winogrona - zawierają resweratrol, czyli przeciwutleniacz chroniący komórki przed uszkodzeniem. A i tak większość z nas wydłubie je z sernika.

Maliny – dostarczają najwięcej błonnika przy najniższej kaloryczności, w owocach malin są kwasy organiczne (m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, foliowy), pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe, lotne związki zapachowe, występuje również bogactwo witamin (m.in. C, E, B1, B2, B6) oraz wiele substancji mineralnych - przede wszystkim potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, działają przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbakteryjnie, działają uspokajająco, obniżają ciśnienie krwi, hamują rozwój bakterii jelitowych, zmniejszają biegunkę, a także są pomocne w łagodzeniu bólu miesiączkowego. 100 g malinek to tylko 50 kcal!

Truskawki – bardzo bogate w witaminę C oraz błonnik, pobudzają białka chroniące przed cukrzycą i chorobami serca, zawarte w truskawkach pektyny pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne regulują trawienie i przyśpieszają przemianę materii, Jest w nich też sporo witamin z grupy B (B1,B2,B3,B6), a także niewielkie ilości witaminy A i E, oraz mikroelementy: chroniące przed anemią żelazo, wzmacniające kości wapń i fosfor, potas, magnez oraz cynk. W sezonie można je prawie jeść bezkarnie bo 100 g to 25 kcal.

Jak widać już na tych kilku przykładach, owoce mają niezliczone właściwości zdrowotne, a do tego są bardzo smaczne. Zanim sięgniemy po tabletki z witaminami warto zadbać o odpowiednią ilość owoców w diecie, a pomoże nam to na pewno wyeliminować wiele problemów zdrowotnych jak i też zapobiec bez zażywania tzw chemii. Suplementacja jest uzupełnieniem, a nie podstawą diety!

 
1 komentarz
Piotr 26 października 2019 13:28:47

Szeroka wiedza i wielkie zaangażowanie Piotra sprawiają,, że każde zajęcia są inne.
Na pewno będę kontynuował, można się dużo nauczyć.

Dodaj komentarz