Pickleball to stosunkowo nowy na polskim rynku sport rakietowy, który stanowi mieszankę tenisa stołowego, ziemnego oraz badmintona. Idealna rozrywka również dla graczy squasha jako alternatywa treningowa. Mecze singlowe i deblowe rozgrywane są na specjalnie przygotowanym korcie, kompozytowymi rakietkami. Piłeczka jest przygotowana ze specjalnych polimerów, żeby odpowiednio się odbijać. 

Chociaż gra przypomina tenis, jest od niego wolniejsza i mniej dynamiczna, co sprawia, że jest to idealny sport również dla początkujących i dla osób w każdym wieku. Zasady gry i sama gra jest łatwa do nauczenia się również dla osób, które nie miały do czynienia z tenisem, squashem czy badmintonem. To doskonały wybór dla wszystkich jako nowy sport, alternatywa treningowa czy po prostu chcących rozerwać podczas rozgrywki. 

Pickleball jest bardzo popularny w USA, gdzie liczy sobie ponad 3 miliony aktywnych graczy, rozgrywających swoje mecze w halach jak i na kortach przygotowanych na zewnątrz. To bardzo ciekawy i dynamiczny sport rakietowy z szybkimi zwrotami akcji, idealny do debla jak i do singla, dający każdemu gwarancję dobrej zabawy. Długie wymiany, odpowiednia technika odbicia piłeczki i niewielki dystans między zawodnikami gwarantują emocjonującą rozgrywkę na każdym poziomie. 

Zapraszamy do REZERWACJI kortu.
 

ZASADY GRY

  • Serwuje się zawsze ‘z dołu’ w taki sposób, by do kontaktu piłeczki z rakietką doszło poniżej pasa zawodnika. Każdy serwis, podobnie jak w tenisie, zagrywany jest po krosie zza linii końcowej.
  • Pierwszy serwis w secie zawsze zagrywany jest z prawej strony kortu. Obowiązuje zasada tzw. ‘dwóch kozłów’, w myśl której piłeczka musi się odbić od podłoża po serwisie po raz pierwszy oraz po returnie po raz drugi (gra wolejem zaraz po serwisie nie jest możliwa!). Po drugim koźle gracze mogą już bez przeszkód zagrywać woleje.
  • Punkty zdobywają tylko serwujący. Set kończy się gdy osiąga się 11 punktów z konieczną dwu-punktową przewagą.

Jak liczymy punkty?

Pickleball to świetna zabawa w gronie przyjaciół, ale także i rywalizacja, która nie byłaby możliwa bez gry na punkty. Oto krótkie wprowadzenie w zasady liczenia punktów i rozgrywania meczów.

Mecze deblowe

  • punkty może zdobywać tylko drużyna serwująca, odbierający nie mogą wygrać punktu (tylko doprowadzić do straty podania);
  • na początku seta serwuje się zawsze z prawego pola serwisowego na lewe;
  • jeśli serwująca drużyna wygrała punkt, serwujący zawodnik podaje z lewego pola serwisowego na prawe i tak dalej;
  • pierwszy zawodnik serwujący w drużynie podaje dopóki jego drużyna nie przegra punktu, następnie serwuje jego kolega z drużyny [*poniżej zapoznaj się z jedynym wyjątkiem od tej reguły] - dopiero po przegraniu punktu przy drugim serwującym, drużyna traci podanie i przekazują serwis przeciwnikom;
  • pierwszym serwującym w drużynie jest zawsze zawodnik stojący po prawej stronie kortu.

Podawanie wyniku

  • wynik podaje się jako trzy cyfry w następującym formacie: MY-WY-KTO czyli wynik serwujących, wynik odbierających oraz który gracz w drużynie aktualnie serwuje (1 albo 2)
  • na początku meczu wynik będzie brzmiał: 0-0-2 Zasada wyjątku przy pierwszym serwującym w secie mówi, że tylko jeden zawodnik z drużyny serwuje na początku seta. Po przegraniu punktu drużyna od razu traci podanie. Dlatego właśnie wynik na początku seta to 0-0-2. Celem tej zasady jest wyrównanie szans obu drużyn i uniemożliwienie ‘odskoczenia’ jednej z drużyn, tj. zdobycia większej przewagi na samym starcie seta.

Mecze singlowe

  • zasady są bliźniaczo podobne do gry deblowej z jednym wyjątkiem – nie ma tutaj drugiego serwującego w drużynie;
  • serwuje się zawsze z prawego pola serwisowego na lewe jeśli wynik serwującego jest parzysty, i z lewego na prawe jeśli jest nieparzysty;
  • wynik serwującego wskazuje z której strony powinno się serwować, a nie wynik odbierającego podanie;
  • wynik podaje się w formacie: JA-TY czyli wynik serwującego oraz wynik odbierającego.

źródło: polskipickleball.pl/jak-grac

Obsługujemy

Grupy mięśni

Szczegóły zajęć

Prowadzący zajęcia:
Dla kogo:
Cel:
Intensywność:
Skrócony opis zajęć: